Wzrost włosów –
kropla wiedzy o...

100-150 tysięcy - to liczba włosów na głowie człowieka. Czy wiesz, że na 1 cm2 występuje od 150 do 500 włosów ciemnych i od 180 do 750 włosów jasnych? Wystarczy 1 dzień, by na głowie włosy urosły o 0,35 mm. W ciągu miesiąca przyrost wynosi około 1 cm, co daje nawet 12 cm rocznie. Mówimy około, bowiem na wzrost włosów mają wpływ czynniki zewnętrzne. W tym samym okresie – jednego roku, z głowy człowieka może wypaść nawet 35 tysięcy włosów.
Powszechny problem wypadania włosów
Anagen Katagen Telogen
Wzrost włosów odbywa się w trzech fazach. Cały cykl charakteryzuje się czasem asynchronicznym, co oznacza, że nowe włosy pojawiają się na głowie w regularnych odstępach czasu i nie dochodzi do okresowego łysienia.
Pierwsza faza wzrostu włosów to anagen. Etap najważniejszy, ponieważ jest to faza aktywna. W niej zaś znajduje się aż 85-90% włosów. W anagenie włos trwale łączy się z mieszkiem włosowym. Zostaje odżywiony i przyrasta na długość. W zależności od uwarunkowań genetycznych i trybu życia, u zdrowej osoby wzrost włosów na głowie trwa średnio 6 lat.
Druga faza to katagen, charakteryzujący się obumieraniem włosów, co polega na odłączeniu się mieszka włosowego. Stopniowe obkurczanie cebulki włosowej prowadzi do wysuwania włosa z mieszka włosowego. Ta faza średnio trwa 3 tygodnie, ale znajduje się w niej zaledwie 1-3% włosów.
Ostatnia faza – spoczynku mieszka włosowego – to telogen, w którym znajduje się około 8-15% włosów. W tym czasie włosy nie rosną, a mieszek włosowy pozostaje pusty. Telogen trwa nawet kilka miesięcy.
Rozwój mieszków włosowych ma swój początek w życiu płodowym. Około 60 dnia życia zaczynają się tworzyć mieszki włosowe, ale cały cykl wzrostu włosa, zależny jest od wielu czynników. To dlatego powszechnie uważa się, że stan włosów odzwierciedla kondycję organizmu.
Skład włosa
Powszechny problem wypadania włosów
Keratyna 80%
Woda 10%
Tłuszcze 5.8%
Cukry, aminokwasy i sole mineralne 4,2%
Około 80% każdego włosa stanowią włókna keratynowe będące podstawą ich składu. Jest to białko zbudowane z aminokwasów połączonych włóknami peptydowymi. Keratyna we włosie może mieć postać eukeratyny, która charakteryzuje się elastycznością, sprężystością i dużą rozciągliwością i jest najbardziej pożądana spośród wszystkich. Druga postać do pseudokeratyna występująca w wyciągniętych włóknach keratyny.
Proces keratynizacji polega na wymianie obumarłych komórek na żywe, w których zawiera się keratyna. Dzięki niemu skóra, ale i włosy oraz paznokcie przez cały czas podlegają zamianie z obumarłych na żywe, zawierające keratynę. Powstające kertynocyty spełniają funkcje ochronne na skórę, włosy i paznokcie. Skutkiem tych działań jest młody, świeży i zadbany wygląd.
Włókna keratynowe tworzące keratynę są powiązane ze sobą wiązaniami siarczkowymi, co wpływa na elastyczność i sprężystość włosów oraz skóry. Keratyna obecna w strukturze włosa nie rozpuszcza się w wodze, ale niestety podatna jest na działanie wysokiej temperatury. Łatwo ją zniszczyć, np. przegrzewając włosy prostownicą, suszarką, lokówką czy też stosując niewłaściwe preparaty.
Wygląd i struktura włosów
Włos chory
Włos chory
 
Włos zdrowy
Włos zdrowy
 
DuoLife Keratin
DuoLife Keratin
Hair Complex
Skład jakościowo-ilościowy produktu DuoLife Keartin Hair Complex to odwzorowanie składu włosa
Melanina, pigment wytwarzany przez melanocyty i znajdujący się w macierzy włosa, decyduje o ich kolorze. Im większa jej ilość, tym ciemniejsze są włosy. Melanina występuje w dwóch postaciach.
Eumelanina sprawia, że nasze włosy są ciemne lub jasne – czyli odpowiada za barwę włosów.
Feomelanina odpowiada za odcień włosów – czyli czy jest za ciepły czy chłodny.
Jak to się dzieje, że po wakacjach w słonecznych klimatach nasze włosy jaśnieją? Sprawcą jest ponownie melanina, która jako białko wykazuje wrażliwość na działanie czynników środowiskowych oraz środków chemicznych.
A co poza tym?
W składzie włosów znajduje się również woda, której zawartość wynosi około 10%. Jej obecność jest bardzo istotna, gdyż tylko dobrze nawilżone włosy wyglądają zdrowo. Ponadto pozostałe składniki to: tłuszcze stanowiące 5,8%. Do tego cukry, aminokwasy i sole mineralne.
Struktura włosa warunkowana przez geny
Kod genetyczny decyduje nie tylko o naszym zdrowiu, ale i wyglądzie włosów. Cecha w postaci prostych lub kręconych włosów, powstaje ze względu na obecność genu nazwanego trichohyalinem. Jeśli jego równowaga aminokwasowa ulega zaburzeniu, włosy zaczynają się kręcić.
Warto przy tym podkreślić, że rodzaj włosów to cecha, która może zostać przekazana nie tylko w linii prostej. Oznacza to, że dziecko może mieć kręcone włosy nawet wtedy, gdy oboje rodziców mają włosy proste.
Przekrój poprzeczny włosa ma znaczenie

warstwa rdzenna

1
1

warstwa korowa

2
2

powłoczka włosa

3
3

osłonka pochewki wewnętrznej

4
4

warstwa nabłonkowa ziarnista (Huxleya)

5
5

warstwa nabłonkowa jasna (Henlego)

6
6

pochewka zewnętrzna

7
7

brodawka włosa

8
8

cebulka włosa

9
9
Kod genetyczny decyduje nie tylko o naszym zdrowiu, ale i wyglądzie włosów. Cecha w postaci prostych lub kręconych włosów, powstaje ze względu na obecność genu nazwanego trichohyalinem. Jeśli jego równowaga aminokwasowa ulega zaburzeniu, włosy zaczynają się kręcić.
Warto przy tym podkreślić, że rodzaj włosów to cecha, która może zostać przekazana nie tylko w linii prostej. Oznacza to, że dziecko może mieć kręcone włosy nawet wtedy, gdy oboje rodziców mają włosy proste.
Czy wiesz, jakie jest skręt Twojego włosa?
Odpowiednia pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, bo pozwala zadbać o ich kondycję i sprawić, że będą zawsze pięknie się prezentowały. Naocznie widzimy, jak proste lub poskręcane są nasze włosy, ale warto stopień skrętu sprawdzić dokładnie, a jest na to prosty sposób.
1
experiment1
Narysuj kółko na kartce papieru o średnicy np. dna kubka,
2
experiment2
Wyrwij około 15 cm włos ze środka głowy,
3
experiment3
Zamocz włos w wodzie i po wyjęciu odczekaj
aż całkowicie wyschnie
4
experiment4
Ułóż go na narysowanym obrysie kółka.
Wyniki:
1. Twoje włosy możesz zaliczyć do prostych, jeśli w obrysie mieści się połowa włosa,
2. Jeśli w obrysie kółka zmieściło się przynajmniej 3/4 włosa – Twoje kosmki zalicza się do kręconych.
Powszechny problem wypadania włosów
Powszechny problem wypadania włosów
Opisane uprzednio fazy cyklu wzrostu włosa i ich ilość przypadająca na każdą z nich, są charakterystyczne dla osób zdrowych. U ludzi o zdrowych włosach około 85-90% jest w fazie anagenowej, a pozostałe 10-15% znajduje się w fazie telogenowej. Gdy dochodzi do zaburzeń w równowadze cyklu wzrostu włosów, wzmaga się wypadanie włosów i może dojść do stopniowego łysienia. Przyczyną takiego stanu mogą być:
  • permanentny stres,
  • nieprawidłowa dieta,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • genetyka.
Co dzieje się z włosami o zaburzonym cyklu wzrostu?
1. Proporcje włosów anagenowych i telogenowych ulegają zaburzeniu,
2. Pojawia się coraz mniej włosów anagenowych, a systematycznie przybywa tych w fazie telogenu,
3. Skraca się czas trwania fazy anagenowej, co owocuje pojawianiem się włosów krótszych i cieńszych,
4. Pojawiają się zastępcze włosy anagenowe, w skutek przedłużenia odstępu oddzielającego stratę a włos w fazie telogenowej